4) První nitky české a moravské historie - textilní výroba v pravěku
Textilní výroba na našem území má tisíciletou tradici, která sahá až do paleolitu. Přestože se vlákna nedochovala, archeologie dokáže jejich existenci nepřímo doložit – a to překvapivě detailně. Od otisků tkanin v keramice přes nalezené přesleny a tkalcovská závaží, až po symbolické pohřbívání žen s vřetenem.
První nitky české a moravské historie – textilní výroba v pravěku
________________________________________
🔥 Paleolitická senzace z Věstonic
Jedním z nejstarších dokladů textilní technologie v Evropě je nález z Dolních Věstonic (cca 26 000 let př. n. l.). Na zdejší vypalované keramice byly objeveny:
• 🧶 Otisky tkanin a spletaných struktur – patrně otisky rohoží nebo vaků vyrobených z rostlinných vláken.
• 👣 Otisky textilních vláken na hliněných figurkách a plátech – dokládající jak technické dovednosti, tak význam textilu v každodenním i duchovním životě.
Je až neuvěřitelné, že lidé mamutí stepi znali splétací a snad i tkací techniky.

________________________________________
🌀 Předení v neolitu: přesleny jako tichá svědectví
V neolitickém období (5500–4300 př. n. l.) se textilní výroba šíří po celém území dnešních Čech i Moravy. Přesleny – kamenná nebo hliněná závaží na vřetenech – jsou nalézány na mnoha lokalitách:
• Čechy: Březno u Loun, Makotřasy, Těšetice, Lužany
• Morava: Mohelnice, Brno-Obřany, Hluboké Mašůvky, Žlíbky
Tato malá "kolečka" umožňovala rovnoměrné roztáčení dřevěné hůlky na spřádání lnu, vlny i jiných, např. kopřivových vláken. Předení bylo zřejmě ženskou činností – často se přesleny nacházejí v ženských hrobech, někdy i různě ornamentálně či geometricky zdobené.
________________________________________
🧵 Tkalcovská závaží a první stavy
Ve stejné době se objevují tkalcovská závaží – válečky nebo jehlany z hlíny s otvory, používané na svislých (vertikálních) stavech k napínání osnovy. Díky nim víme, že lidé vyráběli pravé tkaniny s jednoduchou plátnovou vazbou, časem i jinými vazbami.
Nálezy pocházejí z míst jako Unhošť, Mohelnice, Hostivař nebo Dolní Věstonice (pozdější vrstvy).

________________________________________
🛖 Otisky, které promluvily
Jak již bylo řečeno – velmi staré a zajímavé důkazy přináší keramika s otisky tkanin – někdy omylem, jindy záměrně. Tkanina mohla sloužit jako podložka při sušení keramiky, nebo byla otisknuta do hliněného plátu záměrně. Někdy jde o pravidelné síťoviny, jiné připomínají pleteniny či rohože.
________________________________________
🪶 Textil jako součást identity
Nešlo jen o praktický materiál – textil měl i kulturní a symbolický význam. Předení bylo spojeno s rituály, mýty i společenským postavením. V některých pozdějších hrobech nacházíme ženy pohřbené s přeslenem u pasu – jako znak jejich dovednosti a postavení.

________________________________________
📌 Zajímavost
Moderní experimentální archeologie dokáže pomocí 3D rekonstrukcí a replik nástrojů určit, jak byla příze silná, jakou měla kroucenost, a jak mohly vypadat výsledné tkaniny.