Turinské plátno

11.07.2020

Turinské plátno (sindon) je jedna z nejznámějších křesťanských relikvií. Jedná se o pruh látky, ve kterém bylo po ukřižování zabaleno tělo Krista a uloženo do hrobu. 

Realizace 2015-2020 - soukromý investor - jednalo se o uměleckou kopii údajně 2000 let staré lněné látky.

Zadání - výroba ručně tkané lněné látky pro výrobu umělecké kopie Turínského plátna.

Materiál - ručně předený egyptský len. Vazba - šupinový vzor - lomený kepr 3/1.

Rozměr vyrobeného materiálu: 140 cm x 550 cm

Dokument ČT1 o této kopii naleznete zde.

Zajímavosti o Turínském plátně:

Pohřební rubáš, do nějž krátce po ukřižování bylo zahaleno tělo Ježíše Krista, poté co jej z kříže sňali Josef z Arimatie a Nikodém, je nazývaný turínské plátno. Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie od roku 1578 uchovávána. 


Osobní poznámka: 

Turín jsem navštívil v roce 2021. Samozřejmě, nemohl jsem si nechat ujít možnost vidět kostel a pokud možno i plátno. To druhé se mi nepodařilo, ale kostel a celou jeho vnitřní atmosféru jsem zažil na vlastní kůži. Plátno bohužel nebylo k vidění, ani jeho kopie. Ale být poblíž něj, ... byl to zážitek! 

Kaple Svatého plátna ( italsky : Cappella della Sacra Sindone ) je římskokatolická kaple v barokním stylu v Turíně v severní Itálii . Kaple, která se nachází mimo turínskou katedrálu a je propojena s královským palácem v Turíně , byla navržena architektem Guarinem Guarinim a postavena na konci 17. století (1668-1694), za vlády Karla Emanuela II., vévody Savojského . Kaple byla postavena pro umístění Turínského plátna ( Sindone di Torino ), náboženské relikvie věřili, že je to pohřební rubáš Ježíše Nazaretského .